You are currently viewing CONFERENCE REPORT – ExcellMater2024

ExcellMater konferencija: naučni događaj u oblasti biomaterijala i biomedicine, razmena iskustava i druženje u modernom ambijentu Naučno-tehnološkog parka u Beogradu

Međunarodna konferencija „ExcellMater Conference 2024: Innovative biomaterials for novel medical devices“ je sa uspehom održana od 10. do 12. aprila 2024. g. u Naučno-tehnološkom parku u Beogradu kao završni događaj ExcellMater projekta. Glavni organizator je bio Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu (TMF), a partnerske organizacije Univerzitet Istočnog Pijemonta u Italiji (UPO), Univerzitet Alto u Finskoj (AALTO) i AO instituu Davos u Švajcarskoj (ARI) su učestvovale u koncipiranju naučnog sadržaja konferencije. U nekoliko sesija bili su prikazani najnoviji rezultati u oblasti inženjerstva biomaterijala i to posebno za primenu u regenerativnoj medicini i tkivnom inženjerstvu, u sistemima za testiranje antitumorskih lekova, oblogama za rane, antimikrobnim medicinskim sredstvima, kao i za primenu u ortopediji i stomatologiji. Konferencija je okupila oko 100 učesnika i gostiju iz 14 zemalja sa preko 70 predstavljenih radova publikovanih u časopisu Hemijska industrija. U okviru 3 ExcellMater sesije predstavljeni su rezultati dobijeni u toku projekta sa posebnim akcentom na mlade istraživače koji su prikazali zajednička istraživanja u toku poseta partnerskim institucijama u obliku dinamičnih kratkih predavanja i postera. Mladi istraživači su takođe imali priliku da učestvuju u takmičenju za najbolju prezentaciju pred komisijom u sastavu prof. Andrea Kokis (UPO), prof. Đorđe Veljović (TMF), dr Jovana Zvicer (TMF) i prof. Silvija Sprijano (Politehnički univerzitet u Torinu, Italija). Čestitamo Nataliji Stojanović (Univerzitetska bolnica u Ahenu, Nemačka) za najbolju usmenu prezentaciju, Jeleni Petrović (TMF) za najbolju kratku prezentaciju i Fari Daou i Rani Zarean Hafdaran (UPO) za najbolju postersku prezentaciju!

Na konferenciji su prikazani rezultati i dva evropska projekta “Precision medicine for musculoskeletal regeneration, prosthetics, and active ageing – PREMUROSA” (GA 860462) i “Antimicrobial Integrated Methodologies for orthopaedic applications – AIMed” (GA 861138) finansiranih u okvirnom programu Evropske unije Horizont 2020. U okviru tih sesija su predstavljena najnovija istraživanja u oblasti bioaktivnih ortopedskih i dentalnih implantata odnosno metodologija za funkcionalizaciju biomaterijala u pogledu antimikrobne aktivnosti koja su veoma relevantna i za temu projekta ExcellMater tako da su privukla značajnu pažnju učesnika konferencije.

Prvog dana konferencije je organizovan i okrugli sto posvećen iskustvima u pripremi i administraciji “Twinning“ projekata u okviru programa Horizont 2020 odnosno Horizont Evropa dok su prijavljeni učesnici za ovu sesiju prikazali svoje projekte kao posterske prezentacije. Prisutni su mogli da se obaveste o smernicama za koncipiranje ove vrste projekata, kao i o dobrim praksama rukovođenja projektima.

Najzad, savremeni ambijent Naučno-tehnološkog parka smeštenog u Zvezdarskoj šumi je omogućio učesnicima prijatnu atmosferu za upoznavanje i druženje u pauzama konferencije.

Konferencija predstavlja značajan naučni događaj u oblasti biomaterijala i biomedicine ali i korisnu promociju Beograda i lokalne naučne zajednice kao dobrog organizatora naučnih skupova i gostoljubivog domaćina.

Participants in front of the Science and Technology Park Belgrade on the first day of the conference

Prof. Petar Uskoković, Dean of the Faculty of Technology and Metallurgy University of Belgrade, at the opening of the conference

Prof. Gordana Vunjak-Novaković, Columbia University

Audience at the opening of the conference