You are currently viewing Prvi seminar uspešno održan

ExcellMater seminar o pisanju predloga projekata je uspešno održan virtuelno od 22-24. novembra 2021. g. Predavači su bili eksperti iz Službi za podršku istraživanjima Univerziteta Alto u Finskoj. Seminar je bio fokusiran na program Horizont Evropa i otvorila ga je prof. Bojana Obradović kratkim prikazom ExcellMater projekta nakon čega je predstavljena organizaciona šema i zadaci pojedinih službi za podršku istraživanima Univerziteta Alto. Na seminaru je zatim prikazana struktura programa Horizont Evropa praćena detaljnim opisom procesa pripreme predloga projekata za različite instrumente finansiranja u ovom programu (Research Innovation Actions (RIA), Innovation Actions (IA), Coordination and Support Actions (CSA), Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA), instrumenti finansiranja Evropskog saveta za inovacije (European Innovation Council, EIC), kao i Evropskog saveta za istraživanja (European Research Council, ERC)). Takođe, obrađene su i određene teme zajedničke za sve vrste projekata kao što su zaštita, menadžment i komercijalizacija intelektualne svojine, etika u istraživanjima i upravljanje podacima. Na taj način, seminar je obradio do detalja osnovne vrste projekata u programu Horizont Evropa sa naglaskom na formulisanje i pripremu predloga projekata.

Seminar je pohađalo 63 polaznika od kojih je 16 bilo mladih istraživača, Većina polaznika su bili sa Tehnološko-metalurškog fakulteta i Inovacionog centra TMF (48). Takođe, seminar je pratilo i 11 istraživača sa projekta Precision medicine for musculoskeletal regeneration, prosthetics, and active ageing – PREMUROSA kao jedna od aktivnosti povezivanja projekata. Polaznici su ocenili seminar kao odličan, važan i veoma koristan. Pogledajte utiske o seminaru